29 مرداد

آشنائی با ویتامین ھای محرک رشد مو، عامل تقویت موھا:

تغذیه مناسب نقشی اساسی در رشد موھا ایفا میکند و ویتامین ھای زیادی برای رشد موھا ضروری است. اگر برای رشد و تقویت موھا از انواع ویتامین استفاده کنید، دو یا سه ماه طول خواھد کشید تا نتایج آن را مشاھده کنید. این به این معنی است که باید صبور باشید. قبل از استفاده از ویتامین برای رشد موھا، باید با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه، ویتامین ھای مورد نیاز برای رشد موھای شما آمده است:

ویتامین A:

 یکی از آنتی اکسیدان ھای ضروری بدن، ویتامین A است که مواد مورد نیاز پوست فرق سر شما را میسازد. منابع غذایی این ویتامین گوشت، تخم مرغ، کلم، روغن جگر ماھی، ھویج، ھلو، اسفناج، کلم بروکلی و زرد آلو است. مقدار دوز مورد نیاز بدن IU۵٠٠٠ است. ھنگام مصرف این مقدار دوز، مراقب باشید، چرا که مصرف بیش از اندازه اثرات جانبی زیادی دارد. برای مثال، اگر بیشتر از ٢۵٠٠٠ IU مصرف شود، تبدیل به سمی خواھد شد که باعث ریزش مو و مشکلات حاد سلامتی خواھد شد.

ویتامین  C  

یکی دیگر از آنتی اکسیدان ھای مفید که باعث سامت پوست و مو میشود، ویتامین c است. ویتامین C در توت فرنگی، فلفل سبز، سبزیجات تیره رنگ، سیب زمینی، گرمک، مرکبات، کیوی و آناناس یافت میشود. مقدار مصرف روزانه ویتامین C باید ۶ میلیگرم باشد.

ویتامین E

 ویتامین E آنتی اکسیدانی است که به جریان خون پوست سر را متوازن نگه میدارد. منابع غذایی سرشار از ویتامینE عبارت اند از تخمه خام، روغن سبزیجات که از طریق کمپرس سرد به دست آمده باشد، سویا، آجیل، سبزیھایی که دارای برگ سبز روشن ھستند و لوبیا. ۲ www.Tikbook.ir قدار مورد نیاز ویتامین E برای بدن IU۴٠٠ است. ھنگام مصرف ویتامین E مراقب باشید چرا که این ویتامین گاھی فشار خود را بالا برده و لخته شدن خون را کاھش میدھد. افرادی که دارای فشار خون بالا ھستند بل از مصرف این نوع ویتامین باید با پزشک خود مشورت کنند .

منبع : برگرفته از کتاب سلامت / گردآوری : راشین گوهرشاهی

دیدگاه بگذارید