06 شهریور

حمام کردن یکی از امور مهم هر شخص است اما بهتر است که به روش صحیح باشد.

اغلب وقتی حرف از حمام رفتن و استحمام به میان می آید فکر می کنیم کارهای ساده ای مانند زیر دوش رفتن و شامپو زدن بیشتر نیست. ولی باید بدانیم که اگر حمام درست و اصولی انجام شود می تواند به سلامت روح  و جسم ما کمک بسیاری کند. اما اشتباهات رایج در حمام کردن کدامند و روش صحیح اش چیست؟ مطالب زیر را بخوانید تا آشنا شوید.

بهتر است از کشیدن کیسه بر روی پوست اجتناب کرد !
ما با کیسه کشیدن می خواهیم به زور طبقه سطحی پوست را که لایه شاخی نام دارد، از سطح پوست برداریم. خیلی ها وقتی به اصطلاح با کیسه چرک می کنند، تصور می کنند این چرک ها هستند که از پوست خارج شده اند، در حالیکه این لایه از پوست است که شما به زور کنده اید. وجود لایه شاخی پوست که سطح آن را می پوشاند و لایه ای مرده از سلول های پوستی است، برای حفاظت لایه های زیرین پوست که زنده اند لازم است.

از لیف های لطیف استفاده کنید 
یک لیف نرم برای برداشتن عرق از سطح پوست کافی است. با استفاده از یک لیف نرم، آن بخش از سلول های سطحی پوست که آمادگی جدا شدن از سطح پوست را دارند، برداشته می شوند و می ریزند.

شامپو زدن را اصولی انجام دهید / از شامپوی مناسب استفاده کنید

ابتدا قبل از حمام کردن موهایتان را شانه بزنید سپس آنها را خیس کنید زیرا موهای خیس بسیار حساس و آسیب پذیرند. شانه کردن موها در حالت خشک امکان آسیب رسیدن به آنها را بسیار کاهش می دهد زیرا در این حالت موهای گره خورده بسیار راحت تر از هم باز می شوند در حالیکه شانه زدن موها در حالت خیس آسیب فراوانی به آنها وارد می کند.  قبل از شامپو کردن، نوع موهایتان را کاملاً بشناسید. به طور مثال اگر پوست سرتان چرب ولی خود موهایتان خشک است، از شامپو کردن مستقیم موها خودداری کنید و به جای آن ابتدا کف فراوان درست کنید و سپس شامپو را تنها به بخش چرب پوست بزنید و بعد با آب شستشو دهید. هنگام شستشو با آب، شامپو در طول موها و به سمت پایین حرکت می کند و همین میزان برای زدودن هر گونه آلودگی از روی آنها کافیست. همچنین اگر دارای پوست و موی چرب هستید بهتر است از شامپوی مخصوص موهای چرب ( مانند شامپوی گیاهی آناژن که خاصیت ضد ریزش مو نیز دارد و باعث رشد مجدد موها میگردد ) استفاده گردد تا با از بین بردن چربی کف سر مانع ریزش تدریجی موها شویم .

موهای خود را خرد نکنید و با حوله به آن فشار نیاورید 

چلاندن موها باعث کشیده شدن بیش از حد آنها، ضعیف شدن و به اصطلاح شکستن می شود. به جای این کار، حوله را دور سر بپیچید و به آرامی روی موها فشار دهید، با این کار موها زودتر خشک می شوند. استفاده از سشوار برای خشک کردن موها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

استحمام با آب گرم یا آب سرد بهتر است ؟!

برخی به حمام کردن با آب سرد علاقه دارند و اغلب در فصل تابستان از این نوع استحمام استفاده می کنند. زمان این نوع استحمام نباید از ۵ دقیقه تجاوز کند، چرا که استحمام با آب سرد(۲۵ درجه) می تواند اثرات تحریک کننده ای بر اعصاب و عضلات داشته باشد و حرارت بدن را افزایش دهد. در این حین برخی به استحمام با آب نیمه گرم (۳۳ تا ۳۵ درجه) علاقه دارند که زمان آن نباید از ۱۵ دقیقه تجاوز کند، چرا که ممکن است سبب خشکی پوست شود و در عین حال دسته ای که علاقه به استحمام با آب گرم (۳۵ تا۴۱ درجه) دارند نیز نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه زیر دوش آب باشند، چون پس از گذشت این مدت سستی و رخوت سراغ فرد خواهد آمد که تندی نبض و افزایش گرمای بدن را در پی خواهد داشت.

برگرفته شده از : namnak.com

دیدگاه ها(02)

دیدگاه بگذارید