21 شهریور

گیاه پرسیاوشان دارای خواص دارویی بسیاری است و در ایران پراکندگی وسیعی دارد. از این رو در شامپو های آناژن عصاره این گیاه به کار رفته است .

این گیاه دارای شاخه های سیاه، سخت، باریک و براق به درازای تقریبا ۲۰ سانتی‌متر، و برگ‌های کوچکی مانند برگ‌های گشنیز، به صورت بریده بریده دارد. ساقه و گل و میوه و دانه ندارد. ریشه‌اش از لحاظ دارویی بی‌ارزش است.

گیاه پرسیاوشان را بیشتر می‌توانید کنار جوی و چاه‌های قدیمی که در نواحی مرطوب و سایه‌دار قرار دارند پیدا کنید.

 پرسیاوشان از نظر طبّ قدیم ایران، معتدل است. در طب گذشته از گیاه پرسیاوشان در درمان سرفه و علائم سرماخوردگی و ریزش منطقه‌ای مو استفاده می‌شده است . به جهت خواص ضد ریزش مو که در پرسیاوشان قرار دارد در شامپو آناژن به کار رفته است

پرسیاوشان با نام علمی Adiantum capillus veneris گیاهی است علفی، سرخسی و پایا که در مناطق شمالی از جمله مازندران، گیلان و استان های مرکزی، بلوچستان، لرستان، خوزستان، فارس و بوشهر می روید.
در قدیم از پرسیاوشان برای درمان ریزش مو استفاده می شده.

 ماساژ با جوشانده آن باعث سیاه‌ شدن مو و تقویت آن می‌گردد. برای این که نتیجه بیشتری راجع به تقویت مو بگیرید می‌توانید سوخته پرسیاوشان را به صورت ضماد روی سر بگذارید.

۱-برای محکم کردن ریشه‌ی مو و بلند کردن موی سر خاکستر پرسیاوشان را با روغن مورد مخلوط کرده به سر بمالند.

۲-برای درمان شوره‌سر خاکستر پرسیاوشان را با عرق مورد مخلوط کرده به سر بمالند.

۳- برای رفع موخوره پرسیاوشان را در عرق بید جوشانده صاف نموده با روغن زیتون مخلوط کرده سپس موها را ماساژ دهید.

۴- ضماد سوخته آن جهت جلوگیری از ریزش مو و رویاندن آن کاربرد دارد. .

پرسیاوشان یک گیاه علفی و داروی گیاهی می‌باشد که می‌توانیدد برای رویش مو،  محکم کردن موهایتان , رشد بهتر مو و .. از آن استفاده کنید.

پرسیاوشان دارای خواص دارویی بسیاری می‌باشد شما میتوانید پرسیاوشان را از عطاری‌ها بصورت خشک تهیه کنید.

و اگر دوست دارید تازه آن را پیدا کنید  ، گیاه پرسیاوشان را بیشتر می‌توانید کنار جوی و چاه‌های قدیمی‌که در نواحی مرطوب و سایه دار قرار دارند پیدا کنید.

و اگر نمیخواهید به دنبال این گیاه بگردید و مشکل ریزش مو دارید میتوانید از شامپو های گیاهی اناژن که خاصیت ضد ریزش مو دارد تهیه و استفاده نمایید .

دیدگاه بگذارید