10 شهریور

ریزش موی طبیعی که نباید نگران آن بود 
همه ما روزانه تعدادی از موهای خود را از دست می‌دهیم. متخصصان پوست و مو، میزان ریزش موی طبیعی را روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ تار مو می‌دانند. این وضعیت ناشی از عوامل زیر است:
طول عمر تار مو: متوسط طول عمر یک تار مو ۵/۴ سال در نظر گرفته شده است. پس از آن تار مو می‌افتد و ظرف شش ماه، تار موی دیگری در جای تار موی قبلی شروع به رشد می‌کند. البته این بدین شرط است که چربی ها در ریشه مو رخنه نکرده باشند وگرنه موی جدید رشد نکرده و کم کم تاسی ایجاد میشود . اگر چنین باشد باید از شامپو ضد ریزش مو آناژن جهت تخلیه ریشه مو ها از چربی ها استفاده نمود .
روش زندگی: نحوه شست و شوی موها، نحوه خشک کردن آنها و البته شانه زدن موها همگی می‌توانند علت ریزش مو در شما باشند. البته موهایی که ریشه آنها توسط چربی ها سوخته اند بیشتر آسیب میبینند .
افزایش سن: بعد از سن ۳۰ سالگی (و گاهی قبل از آن)، ریزش موی شدید در مردان و زنان شروع می‌شود. اگرچه سرعت این ریزش مو در مردان سریع تر است.

 

ریزش موی وراثتی
مردم بر این باورند که ریزش موی وراثتی با ریزش موی عادی متفاوت است و وقتی موهایشان به دلایل ارثی می‌ریزد، دیگر تار مویی به جای آن در نمی‌آید. حقیقت آن است که بسیاری از موهای ریخته شده بعد از مدتی دوباره رشد می‌کنند که البته به دلیل اینکه تعداد تار موهای جدید نسبت به تار موهای اولیه کمتر است، فرد به مرور کم مو خواهد شد. ریزش موی ارثی با عوامل زیادی در ارتباط است، نظیر:
جنسیت: طاسی ارثی در مردان شایع تر از زنان است. دلیل این امر آن است که ژن‌های طاسی در کروموزوم‌های جنسی انسان نهفته اند. ژن طاسی در کروموزوم جنسی X وجود دارد. همانطور که می‌دانید کروموزوم‌های جنسی در زنان XX و در مردان XY است. از آنجایی که مردان دارای یک کروموزوم X اند، وجود ژن معیوب طاسی در آن قطعا فرد را دچار ریزش موی وراثتی خواهد کرد، در حالی که زنان به دلیل داشتن دو کروموزوم XX، برای طاس شدن نیاز به دو ژن معیوب دارند. از این رو، اگر یک کروموزوم X دارای ژن طاسی باشد، سلامت کروموزوم X دیگر می‌تواند با ریزش مو در زنان مقابله کند.
سن: با ۳۰ ساله شدن، یک چهارم مردان دچار ریزش مو و گاهی طاسی می‌شوند. با ۶۰ ساله شدن، دو مرد از ۳ مرد شروع به طاس شدن کرده یا کاملا طاس می‌شوند.
هورمون‌ها: الگوهای طاسی با هورمون جنسی تستسترون یا هورمون مردانه در ارتباط هستند. زنانی که به دلیل مشکلات هورمونی یا درمان‌های هورمونی خاص، سطح تستسترون خونشان افزایش می‌یابد، استعداد بیشتری برای ریزش مو و طاسی دارند. این امر می‌تواند دلیل دیگری برای شیوع بالاتر طاسی در مردان باشد.

استرس و سفیدی موها
گفته می‌شود که استرس می‌تواند باعث سفید شدن موها شود. اما آیا این صحت دارد؟ برخی مطالعات آسیب‌های اجتناب ناپذیر DNA سلول‌ها را که نقش مهمی در سفید شدن و رشد مو دارند، ناشی از حملات استرس دانسته اند. البته برخی مطالعات نظر بر آن دارند که استرس مزمن با تسریع روند پیری، باعث سفید شدن زودتر موها می‌شود.

دیدگاه بگذارید