16 مهر

بسیاری از افراد گمان می کنند که شانه زدن مو یک امر بسیار ساده است و نیازی به آموزش نداشته و هرگونه که اقدام به شانه زدن کنند، درست و بی نقص است. اما حقیقت ماجرا این است که برای محافظت حداکثری از موهایمان و به طور کلی مراقبت از مو، نیاز است که در برخی عادات همیشگی خود تغییراتی را به وجود اوریم. این تغییرات شامل تغییر روند شانه زدن موهایمان نیز می شود. در ادامه چند عادت اشتباه که منجر به ایجاد مشکلاتی را در زمینه مراقبت از مو خواهد شد را بررسی خواهیم نمود :

سعی کنید از سمت ریشه به بالا شانه نکنید

شانه زدن مو از سمت ریشه مو به بالا، می تواند باعث تخریب فولیکول های مو شده و در نتیجه باعث از هم گسیختگی آن ها و آسیب رساندن به ریشه مو گردد. در عوض توصیه می شود که برای شانه زدن مو ابتدا از چند سانتیمتری ریشه موها شروع کرده و آرام آرام به سمت بالا شانه بزنید.

هنگامی که موهایتان نم دار است، سعی کنید شانه نزنید

یکی از عادات رایجی که بین افراد وجود دارد، شانه زدن مو در هنگامی است که موها، دارای رطوبت و نم می باشند. از آنجا که رطوبت باعث ایجاد کشش در سطح مو می شود، در هنگامی که موهای ما مرطوب است، امکان شکستگی مو بسیار بیشتر می شود. پس برای جلوگیری از این موضوع توصیه می شود، حتما بگذارید موهایتان خشک شود و سپس اقدام به شانه زدن آن ها کنید.

از بورس ها نرم استفاده کنید و نه سخت و زمخت 

معمولا بورس های مو بسیار خشن هستند و استفاده از آنها نه برای موهای مرطوب و نه برای موهای خشک، توصیه نمی شود. مسلما شما قبل از این که بخواهید موهای خود را با شانه معمولی صاف کنید، می خواهید که گره موهای خود را باز کنید. این عمل با استفاده از شانه معمولی بسیار سخت می باشد. برای این منظور توصیه می شود از اسپری برای موهای معمولی، لوسیون برای موهای با ضخامت متوسط و از کرم برای موهای ضخیم یا درشت استفاده کنید. با انجام این امر موهای شما به سادگی شانه شده و گره های آن باز می شود.

بیش از حد موها را شانه نزنید

یکی دیگر از عادات اشتباهی که در شانه زدن مو وجود دارد، شانه زدن بیش از حد و بسیار زیاد مو می باشد. همواره باید به یاد داشته باشید که شانه زدن زیاد می توانند باعث شکستگی موها و ریزش مو شود. این نکته قابل توجه است که تعداد شانه زدن مهم نیست، بلکه کیفیت شانه زدن مهم بوده و نباید با شانه زدن های طولانی مدت باعث تخریب موهای خود شویم.

از شانه مناسب استفاده کنید

بورس هایی که از موی طبیعی حیوانات یا انسان ساخته شده اند بسیار کارآمدتر و نرم تر از بورس های ساخته شده از الیاف مصنوعی می باشد و بهتر می توانند روغن های طبیعی را در سطح موها، پخش نمایند. توصیه می شود همواره از این گونه بورس ها استفاده کنید.

از شانه کثیف استفاده نکنید

یکی از عوامل اصلی در ریزش موها، رشد قارچ ها و باکتری ها در سطح سر هستند. این موجودات باعث ایجاد خارش در سطح سر و در نهایت ریزش مو می شوند. یکی از مکان های مناسب برای رشد این موجودات در سطح شانه ها و بورس هاست. برای اینکه از ورود این موجودات به سطح سر خود جلوگیری نمایید، توصیه می شود حداقل هفته ای یک بار اقدام به شستشوی شانه خود نموده و سپس اقدام به شانه زدن مو هایتان با استفاده از آن ها نمایید.

دیدگاه بگذارید